Károlyi Mihály és a proletárdiktatúra
Ebben a fejezetben arról kivánok beszámolni, hogy miért került az egykori "nagy" Magyarország 1918 novemberétől kezdve ebek harmincadjára? Ez olyan kérdés, melyet megkerülni nem lehet. Teljes valóságában erről nekünk soha nem beszéltek. A huszas években azért nem, mert túl közel voltunk az eseményekhez: nem volt meg a szükséges rálátásunk, az un. "történelmi távlatunk". 1945 után pedig teljesen átírták történelmünknek ezt a legtragikusabb korszakát, és megtanították gyermekeinket, hogy azokat dicsőítsük, akik hazaárulók voltak. Ma pedig a felgyorsított, rohanó világban kit érdekel, hogy mi történt 80 évvel ezelőtt?
Csakhogy a történelem a legnagyobb és leghitelesebb tanítómester. Jelen életünket, mostani kuszált helyzetünket is csak akkor leszünk képesek a tényeknek megfelelően átlátni és értékelni, ha ismerjük az okokat, mostani sorsunk gyökérzetét. . .
A legfőbb okot nem a királyság megszünésében, a köztársaság kikiáltásában, vagy a forradalom kirobbanásában kell keresnünk. Hiszen pl. a francia forradalom katonái az 1790-es években kezdetleges fegyvereikkel, rongyosan harcba indultak hazájuk védelmében. Ahogyan az oroszok is 1917-ben. A véres forradalom kiirtja ugyan a cári családot, de Oroszország földje számukra szent!
+
"Nem akarok katonát látni".
Tisza István 1918. okt. 31-én történt meggyilkolása minden bizonnyal jel volt ama sátáni energiák számára, melyek akcióba léptek hazánk teljes megsemmisítésére, ahogy ezt a német katonai hírszerzés tisztje, Consten őrnagy előre jelezte is.
De mi kellett ahhoz, hogy ez az abszurdnak tűnő fantazmagória mégis megtörténjék?
(Az események sorrendjét Nemeskürty István Mi rörtént velünk c. könyve alapján állítottam
össze)
1. Mindenekelőtt szükség volt egy erélytelen, kapkodó, tehetetlen és vezetésre abszolút alkalmatlan uralkodóra, aki a még működő és hadsereggel rendelkező monarchiát -vagyis Ausztriát és! Magyarországot (K. U. K) önkezűleg pusztította el. , -lényegében saját magát taszította le a trónról. Értékes "gépezetet" örökölt (1916), de addig csavargatta a srófokat és szedegette szét a kerekeket, amíg a gépezet magától szétesett. / v. ö. Nowak Károly Frigyes haditudosító: A katasztrófa útja c. 1919-ben Szegeden megjelent könyve/.
2. Maga körül a bizonytalanság légkörét gerjesztette. Bécsből családjával Gödöllőre költözött, ahol felkereste őt a szociáldemokratákból alakult Nemzeti Tanács, mely emlékeztette meggyengült hatalmára. Ez is közrejátszott abban, hogy képtelen volt eldönteni, hogy kit nevezzen ki miniszterelnökké. Már megbízta Szurmay tábornokot, aki a kinevezést el is fogadta, (okt. 27), - mégis az utcára vonult tömeg tüntetésétől tartva, okt. 31-én Károlyi Mihályt, a "vörös grófot" nevezte ki . Ne feledjük, hogy ugyanezen a napon ölték meg Tisza Istvánt.
3. A király parancsára a főparancsnokság Padovában okt. 29-31. között fegyverszüneti tárgyalásokat folytatott. A feltételeket Badoglio tábornok adta át a császárt képviselő Viktor Webernek. A háborút viselő felek megállapodtak, hogy a fegyverszünet november 4-én 15 órakor lép érvénybe. Ez még nem jelentette a határok módosítását, hiszen a fegyverszünet nem azonos a béketárgyalásokkal!!-De a most következő aljas összeesküvés mindent megmagyaráz!
4. Károlyi Mihály és a Nemzeti Tanács látván, hogy kicsúszott a király kezéből az államhatalmi gépezet irányítása, sebtében hadügyminiszterré nevezte ki Linder Bélát, a magyarellenes Ferenc Ferdinánd szolgálatában álló egykori kémet, hogy vele hajtassa végre a fegyverletétel kihirdetését. Linder ezredes, bár nem volt hozzá alkotmányos joga, mégis valamennyi arcvonalhoz eljuttatta a parancsot, és a harctérről hazarendeltette a magyar hadsereget. "Nem akarok katonát látni"Igy pecsételődött meg Magyarország sorsa. Károlyi tíz nap után Lindert leváltotta, majd a szerbek megszállta Pécs fölött parancsnokolt. Júdásként pénzért eladta hazáját, és élete végéig valamennyi jugoszláv kormány bizalmát élvezte a szerb királyoktól Titóig. . . Belgrádban halt meg 1962-ben.
5. A frontról megindult a kiéhezett, agyongyötört ezredek hazaözönlése. A. határon kiképzett pacifisták igyekeztek elvenni katonáinktól a fegyvereket. Nyájas asszonyok kedveskedő mozdulattal levágták a rangjelzéseket, -aki ellenállt, annak leráncigálták válláról a puskát, derékszíjról a pisztolyt. De voltak megható jelenetek is! Édesapámtól tudom, hogy voltak alakulatok, mint az ő százada is, melyek fegyelmezetten, eskűjükhöz híven nem engedték kicsavarni kezükből a haza védelmét szolgáló lőfegyvereket :géppuskákat, kézigránátokat, aknavetőket. . . Az összkép azonban rettenetes volt: szabadjára engedett lovak, árokba dobott puskák!. . . Mindenütt kaosz, mert mesterségesen terjesztették az anarchiát. Különösen azoknál az ezredeknél volt ez feltünő, melyeket hónapokon keresztül tudatosan Nagy-Magyarország idegenajkú kisebbségeinek katonáival töltöttek fel: tótokkal, ruténekkel, horvátokkal, erdélyi románokkal. Rájuk az a feladat várt, hogy belülről bomlasszák a fegyelmet, és hogy az előre megbeszélt- de titokban tartott - jelre létrehozzák a saját nemzeti hadseregük alapsejtjeit. (Erről bőven találtam adatokat apám, vitéz Barlay János tábornok háborús naplójában)
Fontos megállapítás, melyet jó lenne végleg agyunkba és emlékezetünkbe vésni: minden aljas árulás ellenére 1918 novemberében a történeti Magyarország területe még védhető volt. Idézet következik Szurmay Sándor vezérezredestől: " A magyar kormány oly fegyveres erőt tudott volna sorompóba állítani a szent hazai föld megvédésére, mellyel Nagymagyarország határait teljes biztonsággal meg tudta volna védeni" (A magyar katona a Kárpátokban. Bp. 1940)
+
A Monarchia felbomlása, Magyarszág megszállása.
Ebben a kérdésben is nélkülözhetelen a tények pontos, kronológiai sorrendben történő ismerete, és a dokumntumokkal hitelesített háttér-elemzés. Csak így lesz bizonyítható, hogy épp a hazaárulókat "kellett" 60 éven át dicsőítenünk, nekik emeltek szobrokat…. Egész generációkat fosztottak meg nemzeti identitásuk legfontosabb elemétől, igazi hőseink tiszteletétől.
1. Miközben folyt az ország katonai erejének tudatos megsemmisítése a "Nem akarok katonát látni" jelszó jegyében, azalatt néhány hét elegendő volt, hogy a politikai hatalom is teljesen átalakuljon. Sorrendben ezeket az eseményeket kell ismertetnem:
a) Károly király látván az immár feltartóztathatatlan anarchiát, fejét vesztve önként átadja a hadsereg főparancsnokságát Kövess Hermann tábornagynak. 1918. november 11-én lemond a trónról és az akkori magyar határhoz közeli vadászkastélyába, a Duna bal partjánál található Eckartsauba költözik.
2. A magyar alkotmány törvényeinek szellemében az ország első közjogi méltósága, a mindenkori hercegprímás ilyen esetben lépni kényszerül. Ennek ismeretében Csernoch János bíboros, hercegprímás november 13-án egy küldöttség élén felkeresi Eckartsauban a törvényes uralkodót, kérve, hogy elhatározását hivatalosan, az ő jelenlétében írásban is rögzítse. Ebben a szövegben nemcsak az olvasható, hogy önként lemond trónjáról, hanem az is, hogy szabadkezet ad mindenféle politikai formátum létrejöttéhez. (Ebben bentfoglaltatik az anarchia lehetősége is?!) Ime a szöveg egy mondata: "Nem óhajtok a magyar nemzet jövőjének akadályává válni. Lemondok az államügyek irányításáról, és elfogadok bármilyen döntést, amit Magyarország leendő államformáját tekintve kialakít" Természetesen épp erre vártak az ország felfogató erői, erre várt Károlyi és erre várt a Moszkvából megérkezett bolsevik, Kún Béla.
+
Károlyi Mihály dicstelen hónapjai.
Miután Károly király két éven át ásta birodalmának sírját, a hatalmi-poltikai vákuumot az anarchisták töltötték be. Mára már össze tudjuk rakni az események mozaikdarabkáiból hazánk történelmének ezt a leggyászosabb és legszégyenletesebb tablóját. Legfeljebb 1-2 elem hiányzik csupán, de egyik sem olyan, ami alapjaiban változtatná meg a kép stílusát, a történelmi irracionále struktúráját. . Ime a mozaikszemek kronológiája:
1918
November 16. Az ország megszűnt királyság lenni, - neve Köztársaság
Novmber 29. óta Fernand Vyx francia alezredes képviseli a győzteseket Budapesten.
Magyarország ezeréves határait senki nem őrzi, -így érthető, hogy mindenki szabadon ki-bejárhat. A sebtében alakult nemzetiségi csapatok kezdik megszállni a hadsereg nélkül maradt országtestet. Pedig Mackensen német hadserege 1918 tavaszán offenzívát indít a hadat üzenő román hadsereg ellen, és bevonul Bukarestbe. Erdélyből hazaindulva a budapesti pályaudvaron, december 16-án Károlyi Mihály parancsára letartóztatják és a Fót-i kastélyban fogva tartják. Rá egy hétre, karácsonykor a románok bevonulnak Kolozsvárra és várják a nyugati szövetségesek parancsát, hogy mikor foglalják el az Alföldet, sőt Budapestet. . A Felvidék a cseheké, az ország egykori fővárosa Pozsony már Bratislava, Rákóczi városa Kassa már Kosice (ekkor hurcolják el édesapámat az Ilava-i börtönbe összeesküvés vádjával). Baja, Pécs, Szabadka a szerbek kezén van
1919
Január 11-én Károlyi Mihály államelnökké magasztosul. Előzőleg a balkáni hadsereg főtanácsosa Belgrádban megalázza, és szemére veti, hogy Magyarországot engedi vesztébe rohanni. Március 19-én de Lobit francia tábornok jegyzékben közli Károlyi Mihállyal, hogy az ország mely területeit akarják megszállni, és kéri, hogy március 21-én este 6 órakor közölje válaszát a győztesek ultimátumára.
- Egy intrmezzo: az operaházban a Denevér második felvonása végén lármás tömeg tódul be, a tüntetők harsogva kijelntik: létrejött a szovjet köztársaság. - Másnap, március 22-én, szombaton Károlyi Mihály kiáltványban fordul az orszáhgoz: "lemondok és átadom a hatalmat Magyarország népi proletáriátusának" (ez az az egyik mozaikszem, amiről azt mondtam, hogy máig sem világos, hogy maga döntött így, vagy a közben letartóztatott, de szabadon engedett Kún Béla és kommunista társai kényszerítették lemondásra)
+
A proletárdiktatúra anarchiája /1919. márc. 22-aug. 1/
A kivérzett, katonáiban is meggyalázott nemzet összeroskadt (Édesapám, a hithű katolikus katonatiszt hónapokig nem tudott imádkozni, -Édesanyám az én születésemmel tértítette vissza újból régi önmagához, 1919, okt. 31-én).
Voltak szerte az országban egykori katonákból, hazafiakból álló csoportok és megmozdulások, de központi vezetés híján felszámolták őket. A legnevezetesebb volt a Ludovikások felkelése Lemberkovics százados vezetésével, vagy a Dunai flottilla manővere, mely tűz alá vette a Hungária szállót, a kommunista vezérek főhadiszállását, vagy Lehár ezredes Nyugat-Magyarország-i akciói, - de ezeket legtöbbnyire vérbefolytotta a Szovjetből iderendelt, zömében ateista, hazaáruló kommunista "vezérkar". -Közben a Nyugati Hatalmak rémülve látták, hogy a szovjet kommunizmus a magyar proletárdiktatúrát akarja hídfőjévé tenni. Mivel azonban az országnak belső rendfentartó hadserege nem volt, és a véres terror egyre jobban terjedt, parancsot adtak a román hadseregnek, hogy induljon Budapest felé, nehogy a kommunizmus Középeurópában gyökeret verjen. (1945 után már ez sem érdekelte őket!)
Néhány mondat a Kun Béla és Szamuely Tibor "dossziéjából"-A március 22-én megalakult un. Nemzeti Tanács elnöke Garbai Sándor, a külügyi népbiztos Kun Béla, a Hadügyi Pogány József, helyettese Szamuely Tibor lett. A "tisztogatást" a Ludovikások megsemmsitésével kezdték. Weisz Fülöp politikai biztos saját kezével lelőtte a felkelés két vezetőjét és csak Guido Romanelli olasz alazredesnek köszönhető, hogy nem végezték ki az összes fiatal tisztjelöltet.
A vidéki újságíróból lett terroristavezér Szamuely, valósággal kéjgyilkosként járta testvérével az országot és ahol vonatával, autójával megállt, ott rögtönitélő bíróságot játszva, akasztani kezdett. Győrben 1919 húsvét vasárnapján a következőket mondta:"Mostantól szükség lesz, hogy vér omoljon. A vértől nem kell félni. A vér erősíti a proletáröklöt. Hatalmassá fog bennünket tenni a vér. A vér lesz az, ami az igazi kommünvilághoz elvezet minket"
Július 29-én a román hadsereg átkelt a Tiszán és a győztesek parancsára Budapest felé vette útját. Amikor ennek híre eljutott Kun Bélához, a kommunisták vezérkara belátta, hogy megbuktatták őket. Augusztus elsején 15 órakor a Váci utcai Városháza dísztermében az egybegyűlt munkás és katonatanács elé állt és bejelentette: "A proletariatus cserben hagyta önmagát. Meg kell állapítanom: a proletárdiktatúra megbukott gazdaságilag, politikailag és katonailag. A proletáriátus bármilyen kormányzattal szemben mindig elégedetlen lesz. Mi félreállunk." Kun Béla Bécsbe menekült, -később Stalin végeztette ki. Rettenetes sors várt Szamuelyre is. "A vörös uralom áldozatai Magyaroszágon" c. könyv 590 személy névsorát közli. Mind ennek a beteg lelkű hóhérnak és csoportjának estek áldozatul. . Aki bővebben akar tudni róla és utolsó napjairól, olvassa el szeretőjének, Szilágyi Jolán festőművésznőnek Emlékeim c. saját illusztrációival diszített könyvét. (1967)Savanyúkútnál akart autójával kiszökni az országból. Amikor észrevette, hogy felismerték, sziven lőtte magát. De az is hozzátartozik e hóhér történetéhez, hogy egyetlen egy falu sem engedte, hogy holtestét temetőjükbe hantolják el. -Elgondolkoztató, hogy bár zsidó volt, a wienerneustadti izraelita hitközzség is megtiltotta, hogy a halottaskocsi a zsidó temetőbe vigye a holtestet. Végül egy sűrű akácosban hantolták el. . .
1919. aug. 4-től nov. 14-ig román katonák szállták meg Budapestet. A főváros népe minden ellenállás nélkül nézte a fosztogatást. A Nemzeti Múzeum kincseit egy ameriaki tábornok mentette meg. Neve: Harray Hill Bandholz, szobra ma is az amerikai követség előtt áll. Magyarra fordított Naplóját miheztartás végett minden választás előtt olvasnunk kellene!-A nemzet becsületét a sárba tiporták. A. Tardieu diplomata összeomlásunk tényét így fogalmazta meg:"Magyarország nem érdemelt kiméletet". Trianon erre csak pecsétet tett!
|